Skórzana galanteria to taki element, który każdy z nas kocha, ale czy wiemy jak takie torby powstają? Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niestety wykonanie każdej takiej torby to żmudna i wieloetapowa praca. Jej owocami są piękne rzeczy to jednak trzeba się nad nimi sporo popracować.

Dlaczego kochamy skórzane torby?

Dlaczego takie torby są tak pożądanym towarem? Po pierwsze są one bardzo wytrzymałe, więc warto zapłacić cenę jaką stawiają ich producenci, ponieważ taka torba będzie nam przez długie lata. Moda będzie się zmieniać. Skórzane torby zawsze są na topie przez renomę jaka jest związana jest z ich wykonaniem. Sama w sobie nazwa własna skórzana torba jest już marką unikalną. W Polsce od niedawna zagościła nowa marka galanterii skórzanej - McKlein. Oficjalny dystrybutor produktów amerykańskiej firmy w Polsce Artur Sadowski opisuje ofertę skórzanych toreb McKlein:

"Niezwykle eleganckie, bardzo pojemne i funkcjonalne torby na ramię skórzane to oferta stworzona z myślą o osobach szukających praktycznych dodatków o najwyższej jakości wykonania" (źródło: https://e-mcklein.pl/pol_m_Dla-Niego_Skorzane-torby-na-ramie-349.html).

Z zalet toreb skórzanych możemy wymienić wytrzymałość czy ponadczasowość, co jeszcze można do tego dodać? Wygląd to na pewno, skórzana torba pasuje do wielu stylizacji i może być noszona na co dzień do nieformalnych zestawów jak i do eleganckich strojów wizytowych, sukienek czy spodni w kant. W poprzednim sezonie aktywiści modowi zapoczątkowali outfity elegancko – sportowe. To najczęściej połączenie sportowych butów z długimi marynarkami oraz spodniami z lampasami, które nie wyglądają sportowo. Cały zestaw jest nieoczywisty a jego dopełnieniem będzie właśnie skórzana torba.

Powstawanie skórzanej galanterii

Skóra przed przejściem do kaletnika musi być przygotowana przez garbarza, gdzie będzie przechodziła przez różnorakie procesy chemiczne i mechaniczne. Nie są to procesy przyjemne do oglądania, dodatkowo pojawia się także charakterystyczny zapach rzemieślniczej obróbki. Dlatego jeśli ktoś chciałby sam uszyć sobie skórzaną torbę lepiej garbarskie prace zostawić do wykonania specjalistom.

Produkcja torebek skórzanych

Do produkcji skórzanych toreb potrzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia, kleje oraz nici, ale także cierpliwość i duże umiejętności. Ważna będzie także precyzja w rękach, ponieważ domowych toreb nie będzie można uszyc bez maszyny.

Szycie skórzanej torby rozpocząć trzeba od narysowania szablonu dla wykrojów. Następnie przenosi się na skórę za pomocą specjalnych dermatografów czy długopisów do skór. Po zaznaczonych liniach wycinać można kształty z pomocą noży szewskich. Takie techniki stosuje się w zaciszu domowym, na skalę przemysłową dokonują tego wycinarki.

Dalej należy podkleić wewnętrzne wykończenie. Do tego celu zazwyczaj używa się specjalnych klejów kaletniczych. Po wyschnięciu kleju z pomocą dziurkaczy zaznacza się dziurki, przez które przechodzą nici, a torba będzie następnie ręcznie zszywana.

Potem będzie można wykonać gazowanie i wygładzanie brzegów. Fazowanie wykonuje się specjalnym nożem, przypominającym z wyglądu przyrząd do wycinania skórek przy paznokciach. Wygładzanie brzegów następuje kolejno po fazowaniu, a do tego celu używa się gładzików drewnianych a więc kołków z rowkami o różnych grubościach. W dalszej części pozostało już jedynie przyklejenie i wzmocnienie szwami dodatkowych elementów. Należy również wydziurkować oczka na pasek, dodać nity, wszyć suwaki, dodać elementy zdobiące.

Warto przeczytać